
A KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért 1995 októberében alakult Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület néven, az INEM magyar tagjaként. Az egyesület 2007 óta a Global Footprint Network magyarországi tagja, a GRI partnerszervezete. Főtitkára Tóth Gergely, elnöke Ódor Erzsébet. Az egyesület operatív munkáját öt fõs titkárság segíti.
A KÖVET nem nyereségorientált, a kormányzattól és érdekcsoportoktól függetlenül működő közhasznú szervezet. Szolgáltatásokat nyújt és gyakorlati programokat szervez a felelős vállalatirányítás területén, kiemelten a környezetre kisebb terheket rovó vállalati működés elterjesztése érdekében.
A KÖVET pártpolitikai vitákban nem foglal állást, tagjai nem “CSR vagy zöld mintavállalatok”, de felelősséget érző cégek, amelyek működésüket is ezen szempontok szerint alakítják, alkalmazzák és terjesztik a CSR és a környezettudatos vállalatirányítás eszközeit és módszereit.
A KÖVET céljai
- A vállalatok és más szervezetek környezeti és társadalmi felelősségének erősítése;
- A környezettudatos vállalatirányítás gyakorlati ismeretei és az e téren megszerzett tapasztalatok népszerűsítése a vállalatok körében, a társadalom megfelelő tájékoztatása az ilyen jellegű erőfeszítésekről;
- Külföldi tapasztalatok hasznosítása a nemzetközi hálózat segítségével;
- Azon felismerés nyilvánvalóvá tétele, hogy a környezeti és társadalmi szempontokat is figyelembe vevő vállalati gazdálkodás nem költségnövelő tényező, hanem hozzájárul az érintett vállalat és az egész gazdaság sikeréhez;
- A vállalati társadalmi felelősség szellemiségének elterjesztése, különös tekintettel annak mély értelmezésére, a kis- és középvállalatok pozitív szerepére;
- A környezettudatos vállalatirányítás módszereinek és technikájának bevezetése a legfogékonyabb vállalatoknál, különösen a KÖVET tagvállalatainál;
- Vállalati és külső oktatás, továbbképzés szervezése a környezettudatos vállalatirányítás és a vállalati társadalmi felelősség követelményeivel összhangban;
- A gazdasági környezet olyan irányú befolyásolása, hogy a környezettudatos vállalatirányítás és a vállalati társadalmi felelősség nagyobb ösztönzést kapjon;
- Költségcsökkentési lehetőségek keresése és kihasználása, különösen az energia-, víz- és alapanyag-felhasználás, valamint a szennyvíz és hulladékok mennyiségének csökkentése, feldolgozása terén (tisztább termelés);
- A környezetkímélő és a fenntartható fejlődés szempontjából legjobb termékek, szolgáltatások piaci elterjedésének támogatása.
- A vállalat vonzóbbá tétele a jobb munkaerő megszerzése és a dolgozók motivációja érdekében;
- A környezettudatos vállalati működésben élenjáró, felelős cégek jó hírének növelése, különös tekintettel a helyi közösségre és a sajtóra;
- Az ökoszociális piacgazdaság kifejlődésének elősegítése;
- A környezeti elemek és természeti erőforrások megóvásához való hozzájárulás.
- Együttműködés a fenti célokat valló üzleti, kormányzati, társadalmi és egyéb szervezetekkel.
Történetünk
A KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért nevű civil szervezetet 1995. október 19-én Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület néven 26 magyarországi vállalat alapította. Az alapítók a legkülönfélébb gazdasági szektorokat képviselték, és korukat megelőzve, már több mint 20 évvel ezelőtt is fontosnak tartották a felelős működést, a környezet védelmét. Mindenképpen megérdemlik, hogy leírjuk a nevüket:
ARAL HUNGÁRIA Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., BBL Tanácsadó Kft., BIOKOM Pécsi Környezetgazdálkodási Kft., Caola Kozmetikai és Háztartásvegyipari Rt., COOPERS & LYBRAND Könyvvizsgáló és Vezetési Kft., CORVINBANK Ipari Fejlesztési Bank Rt., DUNALAKK Festékgyártó és Szolgáltató Kft., GOMA Csomagolástechnikai és Csomagolóanyag-gyártó Kft., Hungarian Data Systems Kft., KLISÉ Papír- és nyomdaipari Szolgáltató és Kereskedelmi Kft., Magyar Villamos Művek Rt., MERTCONTROL Minőségellenőrző Rt., MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt., Mölnlycke Higiéniai és Egészségügyi Termékeket Gyártó Kft., NATURA Környezetvédelmi Tanácsadó Kft., OTP Bank Nyrt., Paksi Atomerőmű Rt., PERION Akkumulátorgyár és Rt., REM-RWE Entsorgung Magyarország Környezetvédelmi Kft., Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt., SHELL Hungary Kereskedelmi Rt., STENUM GmbH Közvetlen Kereskedelmi Képviselet, Szenzor P-E Gazdaságmérnöki Kft., TETRA PAK HUNGÁRIA Csomagolási Rendszer Rt., TÜV Rheinland Hungária VRF Minőségügyi, Környezetvédelmi, Biztonságtechnikai és Rendszerfejlesztési Kft.
És jóllehet az alapítás óta több vállalat is elhagyta a KÖVET-et, némelyik magát Magyarországot is, a vállalati tagjaink száma pedig alaposan megnövekedett, mindenképpen nagy tisztelettel gondolunk az “úttörőkre”, akikben volt annyi kurázsi, hogy bizalmat szavaztak egy induló, akkoriban még nem is annyira kurrens ügyet a zászlajára tűző szervezetnek. Azoknak pedig különösen hálásak vagyunk, akik a mai napig együtt haladnak velünk.
A KÖVET-et cégek alapították, de emberek szervezték meg. Közülük az első helyen kell megemlíteni Dr. Georg Wintert, egykori német gyárost, aki Németországban már a különböző ISO környezetvédelmi szabványok megjelenése előtt nagy figyelmet fordított a környezettudatos működésre. Ő alapította meg az INEM-et (Network for Environmental Management), amely szervezet komoly segítséget nyújtott a KÖVET létrehozásához. Az egyesület alapításában fontos szerepet játszott az akkoriban Dr. Kemény Tamás által vezetett Ipari Műszaki Fejlesztésért Alapítvány, IMFA, amelynek utódja, az IFKA ma is fontos partnere a KÖVET-nek. Az alapítással kapcsolatos szervező munkát pedig egy négy tagú Önkéntes Szervezőbizottság végezte, amelyben a már említett Kemény Tamás mellett, Csernátoni Lajosné, Pákh Miklós, Tóth Gergely és Viszkey György végzett odaadó és felelősségteljes munkát.
A KÖVET kezdetben kifejezetten a környezetvédelemre koncentrált. Számos fontos, és máig népszerű terméket fejlesztett ki a Zöld Irodától az Ablakon Bedobott Pénzig. A tudatformálásra is nagy hangsúlyt helyezett, konferenciákat, előadásokat, műhelymunkákat szervezett és szervez ma is. Ahogyan súlyosbodott a bolygónk helyzete, és egyre inkább kiderült, hogy veszély nemcsak a környezetet, hanem a társadalmat, a gazdaságot is fenyegeti, a KÖVET bővítette a profilját, és a környezetvédelem megtartása mellett a fenntarthatóság egyéb területeire is mind nagyobb figyelmet szentelt. Napjainkban az egyesület célja az, hogy segítse a hozzá kapcsolódó vállalatokat és egyéb intézményeket a fenntrathatóság útján. Ennek érdekében újabb és újabb szolgáltatásokat fejlesztett ki (pl. érintetti fórum szervezése, Stratégiai Fenntarthatósági Audit, ISO 26000-bevezetés stb.).
Időközben a tagvállalataink száma hol meghaladta, hol megközelítette a 100-at, és egyre több társult tagja is lett a szervezetnek (amelyek nem fizetnek tagdíjat, szinte ugyanazok a jogaik, mint a vállalati tagoknak). De őszintén szólva, nem a “számokra hajtunk”, még ha fontos is számunkra a tagdíjbevétel. Sokkal lényegesebb azonban, hogy a KÖVET egy szakmai és értékközösségként működjön, amelyben mindenki pontosan tudja, hogy miért is tagja ennek a közösségnek. Célunk elsősorban az, hogy a vállalataink, társult tagjaink egymástól tanuljanak, egymásnak adjanak át tudást és tapasztalatot. Ennek érdekében szerveztük meg 2011 végén a munkacsoportjainkat (CSR Menedzserek Fóruma, Környezetvédelmi Munkacsoport, Energetikai Munkacsoport), szervezünk céglátogatásokat, KÖVET Klubokat, tapasztalatcseréket. Hisszük, hogy egy jól bevált, alaposan végiggondolt megoldást érdemes megosztani másokkal.
Fontosnak tartjuk a nemzetközi folyamatok, információk követését, megosztását a tagjainkkal, hiszen a világ dolgai nem állnak meg a határainknál. Ezért léptünk be az európai CSR-folyamatokat meghatározó CSR Europe-ba, az ökológiai lábnyom kutatásában élen járó Global Footprint Networkbe, lettünk szakmai együttműködő szervezete a GRI-nek, és tartottuk fenn tagságunkat az INEM-ben.
A KÖVET berkeiben nemcsak szervező munka, hanem szellemi alkotó munka is folyik. Tóth Gergely főtitkár vezetésével sokat gondolkodunk azon, hogy melyek lennének az alapjai egy új gazdasági paradigmának, amely alternatívát jelenthetne a jelenlegi, a verseny-hatékonyság-növekedés hármasságán alapuló princípiumnak. Az új irányt bionómiának neveztük el.
A KÖVET több mint két évtizedes története alatt nagyon sokan megfordultak az egyesületnél munkatársként, akik közül nem kevesen később fontos vállalati pozíciókat töltöttek, töltenek be. Célunk az is, hogy a fiatal, nálunk dolgozó szakembereknek olyan szemléletet adjunk át, amelyet később, immár a vállalati munkahelyükön tudnak hasznosítani, ezzel is elmélyítve az adott vállalat felelősségvállalását.